Często bagatelizujemy wybór karnisza zakładając, że przede wszystkim musi pełnić swoją funkcję i nie gryźć się kolorystycznie z resztą wnętrza. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele rodzajów karniszy można wyróżnić i jak istotny jest wybór tego odpowiedniego. Ważne, aby nie traktować tego elementu wystroju wyłącznie w kategoriach przedmiotu praktycznego, który utrzyma nam firanki, czy zasłonki i nie będzie przeszkadzał. Przed dokonaniem właściwego wyboru, warto przyjrzeć się karniszom nieco bliżej.
Rodzaje karniszy
Drążkowe – to nic innego jak drążek o przekroju okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym, oparty na wspornikach. Na drążek nawleczone są kółka z żabkami, do których przyczepiamy tekstylia. Niestety przy dłuższym karniszu problematyczna bywa konieczność zamontowania środkowego wspornika, który uniemożliwi przesunięcie całej firanki na jedną stronę. Tego rodzaju karnisze mogą być mocowane do sufitu lub ściany nad oknem.
Szynowe – żabki umieszczone w szynach mają możliwość swobodnego przesuwania się na całej długości karnisza, nie są ograniczane przez wsporniki. Profil jest znacznie krótszy niż karnisz drążkowy, dlatego doskonale sprawdzi się wszędzie tu, gdzie odległość pomiędzy sufitem a ramą okienną jest niewielka. Polecany jest również w wysokich pomieszczeniach, które optycznie skrócimy, wieszając zasłony od samego sufitu. Żabki jeżdżą bardzo lekko, nie są niczym blokowane, zatem rozwiązanie to poleca się wszędzie tam, gdzie firany lub zasłony będą często przesuwane.
Drążkowo-szynowe – doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy planujemy wieszać zarówno firany, jak i zasłony. Te drugie mogą wisieć na stylowym drążku, środkowy wspornik nie będzie im przeszkadzał. Firany natomiast mocujemy do żabek w szynach i możemy gładko przesuwać je od jednej ściany, do drugiej.
Wybór karnisza, a stylizacja
Charakter pomieszczenia powinien współgrać z wybranym przez nas karniszem. Obecnie na rynku można znaleźć przeróżne karnisze, dzięki czemu stworzymy w domu perfekcyjną aranżację. Karnisz ma spełniać funkcję praktyczną, co nie wyklucza jego dekoracyjnego charakteru.
Styl nowoczesny to elegancja, minimalizm i często wysoki połysk, dlatego karnisze nowoczesne, to te wykonane z metalu: chromu, niklu, czy mosiądzu. Występują one w subtelnych kolorach bieli, czerni, złota i srebra. W przypadku jasnych ścian, we wnętrzach skandynawskich, dobrze będzie się prezentował karnisz czarny, który dzięki kontrastowi przyciągnie uwagę i urozmaici pomieszczenie.
W stylu nowojorskim zaleca się karnisz dłuższy od ramy okiennej nawet o 50 cm z każdej strony. Zasłony powinny sięgać do samej ziemi i w ciągu dnia całkowicie odsłaniać okno, wpuszczając jak najwięcej światła, a także sprawiając, że pomieszczenie wyda się szersze.
W przypadku stylizacji prowansalskiej i rustykalnej, gdzie staramy się zbliżyć do natury, warto wybrać karnisz drewniany o rzeźbionych zakończeniach np. w kształcie liści. Może on być obudowany drewnianą, ręcznie zdobioną i malowaną ramą.
O czym trzeba pamiętać?
Kupując karnisz, należy dobrze wymierzyć szerokość okna i dodać do niej po 20-30 cm z każdej strony. Firanki i zasłonki nie powinny się kończyć równo z ramą okienną, bo nie będzie to ani praktyczne, ani estetyczne. Kiedy mamy do wyboru zbyt krótki lub zbyt długi karnisz, zdecydowanie wybierzmy ten drugi. Zawsze można go przyciąć. Istotną sprawą jest to, aby po zasłonięciu okna, nadal można było je swobodnie otworzyć. Walka z przeszkadzającą tkaniną nie jest pożądana, szczególnie w nagłej sytuacji, wymagającej szybkiej reakcji i dopływu świeżego powietrza.