Najmodniejsze kolory rolet na lato 2018

Najmodniejsze kolory rolet na lato 2018

Jakie barwy królują we wnętrzach latem 2018? Jakiego koloru roletę wybrać, by pięknie komponowała się z Twoim wnętrzem i odpowiadała obecnym trendom? Przeczytaj nasz krótki poradnik o najmodniejszych barwach bieżącego sezonu.

Mocne kolory wracają do łask

W 2018 roku powoli odchodzimy od modnych ostatnio skandynawskich bieli i rozmytych szarości, by otoczyć się bogactwem wyrazistych i energetycznych kolorów. Najmodniejsze są barwy ziemi, także te ciemne i intensywne, ale również kobalty, fiolety, turkusy, czerwienie, bordo, butelkowe zielenie i musztardowe żółcie. Do jakich wnętrz i stylizacji okiennych pasują?

Wnętrza klasyczne

We wnętrzach klasycznych doskonale sprawdzą się ciepłe, ale jednak stonowane barwy z palety kolorów ziemi. Zgodnie z podstawowymi zasadami aranżacji warto zestawiać ze sobą kolory ciemne i jasne. Wówczas unikniemy wrażenia wnętrza mdłego – w przypadku zastosowania jedynie jasnych barw – lub przeciwnie: ciężkiego, w przypadku wyboru ciemnych barw. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu okna, postawmy na piaskowe, sezamowe czy biszkoptowe beże. Jeśli przestrzeń wokół okna chcemy przyciemnić, wybierzmy odcienie ciemnobrązowe: kawy, cynamonu czy anyżu. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie jednego akcentu kolorystycznego w wybranych miejscach. W 2018 roku warto sięgać po stonowaną purpurę, bordo, ciemną zieleń, zwłaszcza tę w odcieniach ciepłych, czy głęboką truflę.

Wnętrza nowoczesne

Jeśli lubimy styl minimalistyczny i nowoczesny, latem 2018 roku powinniśmy skupić się na mocnych i energetycznych kolorach, stosując je jedynie w wybranych detalach. Nie przesadzajmy z łączeniem wielu barw, pamiętając o tym, że bazą dla takich stylizacji są zawsze jasne i stonowane kolory, zwykle w chłodnym odcieniu. Aranżacja okienna w takich przestrzeniach jest idealnym miejscem na kolorystyczne eksperymenty. Warto więc wybrać rolety w intensywnych, jaskrawych barwach. A więc z całą pewnością świetnie sprawdzą się: mocne i jasne czerwienie, pomarańcze, pistacjowe zielenie, chabrowe lub kobaltowe odcienie niebieskiego, morskie turkusy, fuksje, cytryny. Jeśli nie przepadamy za tak mocnymi kolorami, wciąż aktualnym trendem we wnętrzach nowoczesnych jest czerń, antracyt, grafit i tytan. Będą pięknie prezentowały się w sypialniach lub w innych pomieszczeniach, w których ważna jest dla nas możliwość zaciemnienia – np. w bardzo słonecznym salonie.

Wnętrza eklektyczne

Wnętrze eklektyczne, czyli takie, które łączy w sobie różne style i trendy aranżacyjne: prostotę z ozdobnością, nowoczesność z klasyką, kolory stonowane z intensywnymi. Nie ma jednej zasady – tutaj decyduje wyłącznie nasza wyobraźnia! Jednak, aby tak zaaranżowana przestrzeń nie wyglądała przypadkowo, ważne jest zachowanie zasad harmonii i równowagi. W takim wnętrzu aranżacja okienna może współgrać z kanapą, fotelem czy innym meblem w mocnym kolorze lub z wielokolorowym dywanem, czy innymi kolorowymi tekstyliami. Może kontrastować lub nawiązywać do jednej ściany w energetycznej barwie.

Dlatego trudno wskazać dominujące palety kolorystyczne, jakie sprawdzą się we wnętrzu eklektycznym. Dobrym i niezwykle efektownym wyborem będą zarówno mocne kolory (bordo, indygo, purpura, szafir, burgund), jak i intensywne kolory ziemi (ciemna zieleń, brązy, ciemne pomarańcze, musztardowe żółcie). Jeśli zależy nam na efekcie lekkości zdecydujemy się na jaskrawe barwy jak w przypadku wnętrz nowoczesnych. Stylizacja okienna może też pełnić funkcję uspokajającą, będącą tłem dla wariacji kolorystycznych na innych powierzchniach i wtedy doskonale sprawdzą się jasne szarości, beże czy biele.

To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się jednak nie tylko we wnętrzach eklektycznych, ale we wszystkich gdzie tak modny obecnie intensywny kolor zastosujemy na dużej powierzchni. Wtedy warto postawić na rolety w bieli, mlecznych kremach, beżach czy jasnych odcieniach szarości.

Najważniejsze bowiem, abyśmy czuli się we wnętrzu komfortowo i by było zgodne z naszymi potrzebami i temperamentem!