Montowanie rolet, czyli jak zmierzyć okno?

Montowanie rolet, czyli jak zmierzyć okno?

Dokonałeś już wyboru rolety zapewniającej optymalny dopływ światła do Twojego wnętrza? Przed jej zamówieniem dowiedz się, jak mierzyć rolety – mini, Dzień-Noc, w kasecie oraz rolety wolnowiszące.

Roleta mini

Mierzymy szerokość szyby i dodajemy od 3 do 5 centymetrów. Otrzymany wynik to szerokość rolety, jaką należy wybrać przy zakupie. Długość natomiast powinna być równa wysokości skrzydła całego okna (wraz z ramą).

Jak zamontować rolety mini? Proces montażu jest bardzo prosty i szybki, a przede wszystkim nieinwazyjny. Najpierw określamy położenie mechanizmu łańcuszkowego – najwygodniej po przeciwnej stronie klamki. Następnie wkładamy mechanizm w końcówkę rury nawojowej, a z drugiej strony rurę zaślepiamy. Wsuwamy to w uchwyty, a następnie w haki i zakładamy na uchylonej ramie okna. Do pakietu montażowego dołączone jest prowadzenie żyłkowe, zapobiegające odchylaniu się rolety w momencie uchylenia lub otwarcia okna. Montaż prowadzenia jest bardzo prosty i intuicyjny.

Roleta Dzień-Noc

Podobnie jak w przypadku rolet mini, zaczynamy od pomiaru szerokości szyby. Do otrzymanej wartości dodajemy od 3 do 5 centymetrów. To szerokość naszej rolety Dzień-Noc. Kolejnym krokiem jest zmierzenie wysokości skrzydła całego okna (razem z ramą). To będzie długość naszej rolety.

Jak założyć rolety Dzień-Noc? Zasada montażu jest taka sama jak przy roletach mini. Zaczynamy od ustalenia położenia mechanizmu łańcuszkowego, a następnie składamy poszczególne części rolet zgodnie z instrukcją i zakładamy na uchylonej ramie okna. W przypadku rolet Dzień/Noc pozostaje jeszcze wywinięcie rolety i obciążenie jej dołu, tak aby można było uzyskać efekty pełnego lub połowicznego zaciemnienia. W zestawie jest też boczne prowadzenie żyłkowe, które stabilizuje roletę na otwartym oknie.

Rolety w kasecie PCV z prowadnicami lub bez

To bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie – dzięki ochronnej kasecie zyskujemy elegancki wygląd i zapobiegamy zakurzeniu rolety. Jak wymierzyć okno, na którym ma zostać zamontowana? Zaczynamy od długości. W tym celu mierzymy wysokość szyby wraz z listwą przyszybową. Jeśli otrzymany wynik jest niższy lub równy 150 cm, przy zakupie należy wybrać wariant uniwersalny, tj. 150 cm. Jeśli szyba jest dłuższa, należy wybrać wariant typowy dla okien balkonowych, tj. 215 cm. Na tym etapie pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego wariantu prowadnic bocznych, których zastosowanie zapobiega przemieszczaniu się materiału rolety na otwartym oknie. Ich długość to wysokość szyby wraz z listwami przy szybie. Szerokość rolety natomiast to szerokość szyby razem z listwą przyszybową. Dokładnie taki wymiar należy wybrać przy zakupie.

Montaż rolety jest bardzo szybki i nieskomplikowany. Na początek odtłuszczamy górną ramę okna i przyklejamy kasetę z roletą. Następnie po bokach szyby przyklejamy prowadnice. Całość pozostawiamy na 24 godziny, aby tworzywa dokładnie się skleiły. Po tym czasie roleta jest gotowa odo użycia.

Rolety wolnowiszące

Możemy zamontować je inwazyjnie do ściany, ramy okna lub sufitu. Przy standardowym montażu nad wnęką okienną do szerokości wnęki dodajemy 10-20 cm. Długość rolety powinna być 10 cm dłuższa niż wysokość wnęki okna. W przypadku montażu na suficie szerokość rolety mierzymy w taki sam sposób jak powyżej, jej długość liczymy natomiast od miejsca montażu na suficie do końca parapetu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż na ramie okiennej, szerokość i wysokość rolety to szerokość i wysokość szyby wraz z listwami przyszybowymi.

Montaż rolety zaczynamy od określenia pozycji mechanizmu łańcuszkowego. Następnie składamy rurkę oraz uchwyty zgodnie z instrukcją i za pomocą poziomicy ustalamy dokładne położenie rolety. Wiercimy otwory na kołki rozporowe i za pomocą śrub przykręcamy uchwyty do ścian, a następnie mocujemy rurkę rolety. Gotowe!