Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie?

Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to wspaniały kompromis między ozdobnymi zasłonami a funkcjonalnymi roletami okiennymi. Nawiązują do śródziemnomorskiego stylu, gdzie wnętrza mieszkań i domów chronione są nie tylko przed palącym słońcem, ale także i przed ulicznym pyłem. Zaadaptowane do naszej rzeczywistości, świetnie sprawdzają się we współczesnych wnętrzach.

Rolety rzymskie – czym się wyróżniają?

Rolety rzymskie, w przeciwieństwie do zwykłych rolet, cechują się bardzo dekoracyjnym wyglądem. Po zwinięciu ich tworzą się eleganckie marszczenia i drapowania, przez co rolety rzymskie nadają stylowego charakteru wnętrzu. Klasycznie, rolety tego typu stworzone są z jasnych, lekko prześwitujących materiałów, co sprawia, że wyglądają zwiewnie, a przy tym chronią przed nadmiarem światła. Dostępne są również rolety rzymskie z grubszych materiałów czy w ciemniejszych barwach – takie modele idealne są do pomieszczeń, w których chcemy niemal całkowicie odciąć się od światła z zewnątrz. Rzymska wersja rolet pasuje szczególnie do tych wnętrz, w których liczy się eleganckie wykończenie mieszkania. Jednocześnie nie można zapomnieć, że rolety rzymskie to funkcjonalny gadżet wnętrzarski – chronią przed światłem i nagrzewaniem się mieszkania, a także zapewniają prywatność. W połączeniu z niezwykłą estetyką idealnie nadają się na okna w każdym pomieszczeniu, także w sypialni i salonie. Poszukiwanie estetycznych i praktycznych rozwiązań przy urządzaniu mieszkania to kwintesencja stylu nowoczesnego we wnętrzarstwie.

Rolety rzymskie – montaż i czyszczenie

W zależności od rodzaju rolety rzymskie mogą przysłaniać wyłącznie pojedyncze okno, jak i też całą ramę okienną. Najbardziej wygodne mogą być jednak rolety na pojedynczych oknach, co pozwoli na swobodne ich otwieranie. Różne są również metody montażu rolet rzymskich – przede wszystkim można je przytwierdzić do ramy okna. Istnieją również modele, które przystosowane są do zawieszenia ich na karniszu rurkowym, który przymocowany jest nad oknami. Rolety rzymskie trzeba też w jakiś sposób podciągać – do wyboru są dwa rodzaje mechanizmu: sznurkowy oraz koralikowy. Mechanizm koralikowy szczególnie sprawdzi się przy cięższych materiałach, pozwalając na idealne ułożenie rolet.

Dużą zaletą rolet rzymskich jest ich łatwe czyszczenie i konserwacja, ponieważ większość modeli można wyprać w pralce! Rolety rzymskie, stworzone zwykle są z tkanin o podobnych właściwościach, co firanki i zasłony, stąd możliwość ich bezpiecznego prania czy prasowania. Zawsze jednak warto sprawdzić zalecenia producenta, jeśli chodzi o konserwację konkretnych modeli. W ten sposób szybko i skutecznie można będzie wyczyścić rolety rzymskie, ciesząc się ich dobrym wyglądem na dłużej.