Profile i szyny

Profile i szyny

Szyny sufitowe z aluminium to aktualnie najpopularniejszy model karnisza dedykowany do nowoczesnych wnętrz. Minimalistyczna linia szyny, w zasadzie jest niewidoczna na suficie. Jeszcze lepszy efekt wizualny tworzy szyna ukryta za dekoracyjną listą przysufitową, nazywana także maskownicą. Szyny sufitowe, mają ważną zaletę odróżniającą ją od zwykłych karniszy rurkowych, polegającą na wypełnieniu całej przestrzeni okna. Szyną możemy zagospodarować nie tylko odległość sufitu od jednej bocznej ściany do drugiej, ale także przedłużyć ciąg firan i zasłon razem z załamaniem ścian. Jest to naturalnie, nie tylko ogromny plus w sensie użytkowym ale przede wszystkim niebagatelny potencjał dekoracyjny.

Obecnie na rynku zauważamy kilka wiodących modeli szyn aluminiowych. Najpopularniejsza z nich to szyna podwójna:  https://rolety.eu/pl/312-karnisze-szynowe-aluminiowe Przyzwyczailiśmy się do pewnych kanonów wystroju wnętrz oraz sposobu zagospodarowania samych okien. Firana w towarzystwie zasłon to utarty schemat kompozycyjny od wielu stuleci. Nowoczesne trendy w wystroju wnętrz pozostawiają oknu ważną rolę do odegrania. Idealnie jest zatem, gdy to co zaczepimy na oknie oraz na czym zaczepimy, będzie współgrało ze stylem całego wnętrza. Poza królującą we wnętrzach prostotą, rolę dekoracji często spełnia punktowe lub liniowe oświetlenie o różnym natężeniu. Montując szynę sufitową warto zostawić odrobinę miejsca na umieszczenie podświetlenia ledowego, które idealnie podkreśli estetykę szyny i tkanin na niej zaczepionych. Wspomniany już sposób zaczepiania firan i zasłon wzdłuż załamania ścian, genialnie powiększa wnętrze, nadaje mu klasy i elegancji.

Szyna podwójna to nie jedyna opcja. Zamiast szyny podwójnej gdzie odległość pomiędzy torami szyn jest stała, mamy możliwość zamontowania dwóch szyn pojedynczych obok siebie. https://rolety.eu/pl/karnisze-szynowe-aluminiowe/4003-karnisz-szyna-sufitowa-alu-pojedyncza.html#/34-szerokosc_szyny_pcv-150_cm

Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie tam, gdzie chcemy mocno zmarszczyć firany lub ułożyć w charakterystyczne, wytworne fale. Jeśli z góry założymy że zasłona będzie w naszym wnętrzu pełniła rolę tylko dekoracyjną, możemy pokusić się o założenie firan i zasłon na jednym torze. Mając jednak  na względzie praktyczne podejście do wystroju oraz zmieniające się potrzeby domowników, rekomendujemy rozwiązania wymagające nieco większych kosztów oraz pracy, czyli umieszczenie dwóch, niezależnych torów szyny. Rozwiązania uniwersalne sprawdzają się najlepiej, zwłaszcza w przestrzeni domowej, gdzie komfort powinien być sprawą absolutnie priorytetową. Warto wspomnieć także o tym, że w momencie kiedy zdecydujesz całkowicie lub tylko na moment, zrezygnować z firan i zasłon szyna swoim estetycznym wyglądem nie będzie rzucała się w oczy, czego nie można powiedzieć o zwykłym karniszu metalowym.

A co jeśli chcemy mieć pięknie udekorowane wnętrze, idealną taflę firan i zasłon i jednocześnie rozwiązany problemu zbyt ostrego słońca? Odpowiedzią w tym momencie będzie szyna potrójna. Mało popularna w Polsce ale chętnie wybierana na zachodzie Europy. Trzeci tor od strony szyby zostawiamy na zaczepienie tkaniny zaciemniającej albo pół zaciemniającej. Warstwa ta, jest niewidoczna za dnia, kiedy słońce nam nie przeszkadza. Firany i zasłony są stale na swoim miejscu, a w momencie potrzeby stworzenia klimatu do odpoczynku czy ochrony wnętrza przed nagrzaniem (w środku lata), czy też po zmroku, zasłaniamy szybę nie burząc misternie ułożonych firan i zasłon. Tak wyposażone okno na pewno zapewni właścicielom wiele swobody i komfortu. Standardowo rolę ochrony przed nadmiernym słońcem, spełniają rolety lub plisy. Wszędzie jednak tam, gdzie montaż takich przesłon okiennych jest utrudniony  (z różnych powodów, np. drzwi przesuwne, bardzo duże kwatery okna itd. ) zaczepienie pełnej kompozycji okna na trzech szynach aluminiowych może być sprytnym, kompleksowym rozwiązaniem.

Nowość w gamie szyn, to szyna zlicowana czyli szyna którą montuje się pomiędzy dwoma płaszczyznami płyty gipsowej na suficie. Wybierając ten typ szyny decyzja o jej zamontowaniu musi być podjęta dość wcześnie, na etapie projektu wystroju wnętrza. W przypadku takiej szyny nie potrzebna jest już listwa maskująca. Firany i zasłony wypływają wówczas, dosłownie ze środka sufitu. Efekt wizualny takiej szyny jest naprawdę bardzo ciekawy.

Wychodząc naprzeciw, potrzebom nowoczesnego budownictwa które charakteryzuje się sporą dowolnością i swobodą w sensie wymiarów okna oraz sposobu ich osadzenia, producenci szyn aluminiowych stworzyli cały pakiet uchwytów plastikowych i metalowych. Dzięki tego typu akcesoriom można szynę umieścić na dowolnej wysokości od sufitu i w różnej odległości od okna. W skład pakietu elementów dodatkowych do szyn aluminiowych wchodzą jeszcze łuki wewnętrze oraz osłony szyny. Każdy z tych elementów został zaprojektowany po to, by montując trwałą i solidną szynę aluminiową całkowicie dopasować ją do potrzeb  danego wnętrza.